Mija kolejny tydzień pomocy uchodźcom z Ukrainy

Mija kolejny tydzień pomocy uchodźcom z Ukrainy

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Kochani, co chwila dowiadujemy się z mediów o tym, jak wiele dzieje się w całej Polsce w związku z wojną na Ukrainie.
Źródła podają, że liczba uchodźców sięga 1,7 miliona.

Warto zatem zobaczyć także do naszej Diecezji i podsumować miniony tydzień.

Codziennie od poniedziałku do piątku od godz. 7.00 do 15.00 w naszym Biurze Caritas w Legnicy przy ul. Okrzei 22 można uzyskać informacje dotyczące organizacji pomocy w naszej diecezji.
Do dyspozycji jest adres e-mailowy: ukraina@caritaslegnica.pl oraz numer telefonu: +48 76 72 44 300-302.

W dalszym ciągu kompletujemy transport humanitarny na Ukrainę. Do dzisiaj przygotowaliśmy 15 palet z różnymi produktami.

Działają ankiety zamieszczone na stronie, na których możemy zgłaszać chęć przyjęcia do siebie uchodźców, zgłosić konkretnej możliwość pomocy oraz pomóc jako wolontariusz w określonym przez siebie miejscu.

Wynajęliśmy ośrodek w Piechowicach i umieściliśmy tam uchodźców z Ukrainy. Dziś rano było tam 44 osoby w tym 30 dzieci. Przygotowujemy wspólnie ten dom. Wielu ludzi już nam pomogło. Otrzymałem dzisiaj informacje, że jest firma, która pomoże przejrzeć dach w całym ośrodku. Chcemy uruchomić kuchnię, by karmić wszystkich, którzy tam przebywają. Jesteśmy w kontakcie z kilkoma ośrodkami pomocy prowadzonymi przez Kościół w naszej diecezji, którym też pomagamy. Na obecna chwilę pomoc płynie. Trzeba jednak pamiętać, że jest to wezwanie na długi czas.

Chcemy, aby w tę pomoc zaangażowały się parafie i całe dekanaty. Będzie wtedy łatwiej dotrzeć do potrzebujących na miejscu. Bardzo proszę o włączenie się w tę pomoc.

Na naszej stronie i FB zamieszczamy krótkie informacje z tego co robimy w diecezji. Proszę o przesyłanie informacji, linków do waszych stron www czy FB, byśmy mogli zamieszczać je na stronie. Będzie to na pewno zachętą dla innych, którzy może nie wiedzą jak włączyć się w pomoc uchodźcom wojennym.

Dziękuję raz jeszcze za te konkretne gesty wiary i miłości.

Kolejna sprawa to pomoc finansowa. Otrzymałem informację, że w sobotę do południa na nasze konto wpłynęło 700.000,00 zł (siedemset tysięcy złotych). Są to ofiary zebrane w kościołach w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu, w Środę Popielcową oraz ofiary od osób indywidualnych. Jak już informowałem 300.000,00 zł (trzysta tysięcy złotych) przekazaliśmy Caritas Polska pozostałe 400.000,00 zł przeznaczamy na pomoc uchodźcom na terenie naszej diecezji. Wpłaty w dalszym ciągu wpływają. Za każdą bardzo dziękuję. Będziemy informować na co przeznaczone zostały te ofiary.

W tym tygodniu chcemy zająć się szczególnie ośrodkiem w Piechowicach. Odwiedzić ośrodki, które z nami współpracują, by ocenić w czym trzeba pomóc.

z Bogiem

ks. Robert Serafin

Dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej