Święto Miłosierdzia Bożego

Święto Miłosierdzia Bożego

Miłosierdziem budujemy Kościół Boży

Kardynał Stefan Wyszyński

Święto Miłosierdzia Bożego przeżywane w II Niedzielę Wielkanocy na stałe wpisało się w życie Kościoła i gromadzi wierzących u tronu Miłosierdzia. Jest to szczególny czas dla całej Caritas w Polsce i na świecie. Również i my chcemy stawać dziś przed Bogiem Miłosiernym i dziękować za Jego łaski nam wyświadczone i wołać we wspólnych intencjach.

Chciałbym być dzisiaj ze wszystkimi, którzy tworzą naszą diecezjalną wspólnotę Caritas: ze wszystkimi pracownikami, podopiecznymi, wolontariuszami, ludźmi dobrej woli oraz ofiarodawcami i wyrazić im wdzięczność za ich serce, oddanie, bezinteresowność i codzienne świadectwo życia. Dzisiejsze Święto wpisuje się również w diecezjalne podziękowanie za utworzenie 16 kwietnia 1992 roku naszej Legnickiej Caritas.

Inaczej niż zwykle zgromadziliśmy się dziś na Mszy Świętej, bo każdy w innym miejscu, przed telewizorem, komputerem czy radiem, aby się modlić. Msze Święte odprawiane były w siedzibie naszej Caritas, w Domu Księży Emerytów, w ZOL-u przy ul. Poselskiej w Legnicy oraz na każdym z oddziałów ZOL-u w Jeleniej Górze. Przyświecały nam wspólne intencje i choć w różnych miejscach, to w jedności stanęliśmy przed Bogiem. Dziś jeszcze o godz. 1500 chcemy złączyć się we wspólnym uwielbieniu Pana Boga.

Święto Caritas to także kolejna okazja do wyrażenia wdzięczności tym, którzy odpowiadają bezinteresownie na nasz apel o pomoc.

Dziękuję dzieciom, młodzieży i ludziom chorym, którzy włączają się w Dziecięcy Różaniec Nadziei. Coraz więcej rysunków przychodzi na nasz e-mail: rozaniecnadzei@caritaslegnica.pl. Za każdą modlitwę Bóg zapłać.

Dziękuję wszystkim wolontariuszom posługującym w ZOL-u w Jeleniej Górze, tym, którzy są na kwarantannie i tym, którzy zgłosili gotowość pomocy i czekają na sygnał z naszej strony. Prawie z wszystkimi rozmawiał już nasz lekarz i w poniedziałek wspólnie będziemy podejmować dalsze uzgodnienia dotyczące zaangażowania nowych wolontariuszy. Ta pomoc jest potrzebna w dalszym ciągu.

Dziękuję za wszelkie darowizny rzeczowe osobom indywidualnym, fundacjom, organizacjom, sieciom handlowym. Wśród nich chcę wymienić pana Zdzisława Stawarskiego z Taczalina, panią Annę Kuśmirek z jeleniogórskiej Fundacji, sieć sklepów LIDL oraz Caritas Polska. Dzięki ich darom mogliśmy wspomóc osoby potrzebujące w ramach akcji Pomoc dla Seniora, Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Legnicy przy ul. Słubickiej, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dzieci im. Jana Pawła II w Jaszkotlu oraz nasze ZOL-e w Jeleniej Górze i Legnicy.

Dziękuję wszystkim tym, których imion i nazw nie znamy, bo przekazana pomoc była anonimowa.

Podziękowanie nie oznacza, że tej pomocy już nie potrzebujemy. Wyrażona w taki sposób wdzięczność może mobilizować innych ludzi dobrej woli.

Dziękuję wszystkim osobom, które kontaktują się ze mną osobiście, przysyłając i dostarczając sprzęt medyczny. Na nasz apel odpowiedzieli:

– pani Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Elżbieta Witek;

– Wojewoda Dolnośląski i Wicewojewoda Dolnośląski;

– Fundacja TAURON;

– Fundacja KGHM Polska Miedź wraz z siecią MERCUS;

– pan Prezydent Jeleniej Góry;

– Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze..

Dziękuję również tym, którzy wspomagają nas finansowo byśmy mogli pomóc podopiecznym ZOL-u w Jeleniej Górze.

Dziękuję również mediom, które przekazują informacje płynące w eter, dzięki czemu wielu ludzi usłyszało o naszej sytuacji i potrzebach.

Tak, jak zaznaczyłem, wierzę, że ludzi dobrej woli o otwartych sercach jest więcej. Dlatego z ufnością i nadzieją wpatruję się w Jezusa Miłosiernego wołając Jezu, ufam Tobie.