Integrowali się, idąc w paradzie

Integrowali się, idąc w paradzie

21 marca br., uczestnicy naszego lwóweckiego warsztatu terapii zajęciowej, wzięli udział w zorganizowanej przez WTZ w Lubaniu paradzie z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa.

Święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku patronat nad tymi obchodami sprawuje ONZ. To dzień mający na celu promowanie praw osób z zespołem do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym i dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

Kolorowa parada pod hasłem „Aby NIKT  nie pozostawał POZA” przeszła ulicami Lubania, aż na Kamienną Górę i z powrotem do budynku warsztatu. Dało to około 8 kilometrów, które wszyscy uczestnicy parady przeszli z niemałym wysiłkiem, ale bardzo szczęśliwi. Znakiem rozpoznawczym marszu, jak i całego święta, były kolorowe skarpety nie do pary. Uczestnicy lwóweckiego warsztatu – Magda, Kasia, Mariusz i Paweł, wędrowali z tekturowymi, wykonanymi własnoręcznie, skarpetami na  transparencie i okazali się bardzo wytrwałymi piechurami. W marszu towarzyszyły im panie terapeutki, Magdalena Dąbrowska i Patrycja Bielowska. Marsz zakończył się wręczeniem kwiatów wszystkim uczestnikom marszu z Zespołem Downa i życzeniem, by pamiętano o nich każdego dnia, nie tylko od święta!

Magdalena Dąbrowska